Historie a standard

Kavalír King Charles Spaniel


Kavalíři, jak už jejich vznešený název napovídá, byli pojmenováni po svém velkém příznivci anglickém králi Karlu I. (1600 - 1649) - tedy King Charles Spaniel.

I pozdější následník trůnu král Karel II. (1630 - 1685), byl také jejich velkým obdivovatelem a hlavně jedním z prvních skutečných chovatelů. Na starých obrazech, které maloval např.Tizian, Veronese....vidíme pejsky velmi podobné dnešním kavalírům.

Prý až do 19. století plnili nejen funkci psů společenských,ale také loveckých.

To vysvětluje, proč jsou tito malí španělé přes atraktivní zevnějšek luxusního psa, dodnes nezvykle sportovní a vytrvalí. Časem se začali objevovat jedinci s křehčí postavou, kulatější hlavou a kratším nosem a právě ti přišli v minulém století do módy a tak se stalo, že na počátku našeho století původní malíšpanělé krále Karla prakticky neexistovali. Podnětem k obnovení starého typu španěla se kupodivustal Američan R.Eldridge.

Roku 1928 byl vydán standard nového plemene s názvem

Kavalír King Charles Spaniel.

Kavalír má neobvykle tvárnou povahu a zavděčí se snad každému. Je to velký mazel, miluje celodenní výlety, je učenlivý, vhorný pro např. agility, canis terapii ..................................a má velmi rád děti. Hodí se i jako milí společník ke strarším lidem. S jeho výchovou nebývají problémy, přizpůsobí se rytmu každé rodiny. Milují společnost, jak lidskou, tak i psí. Již v dobách králů Karla I. a II. žili ve smečkách a pokud to podmínky dovolí, bude dvěma i více pejskům lépe pospolu. Jsou snášenliví a nekonfliktní.


Standard a barevné varianty

Země původu - Velká Británie

 BARVA: Uznávané barvy jsou:                    


Černá s pálením: Havraní černá s hnědožlutými znaky nad očima, na lících, na vnitřní straně uší, na hrudi, na končetinách, a na spodní straně ocasu. Hnědožlutá barva musí být zářivá. Bílé znaky jsou nežádoucí.

Ruby: Jednobarevná sytá červená. Bílé znaky jsou nežádoucí.

Blenheim: Syté kaštanové znaky navzájem dobře oddělené, na perlově bílém podkladu. Znaky rovnoměrně rozložené na hlavě, ponechávají dostatek prostoru mezi ušima na vysoce ceněný znak ve tvaru kosočtverce (jedinečný charakteristický znak plemene).

Trikolor: Černá a bílá navzájem dobře oddělená, rovnoměrně rozložené, s tříslovými odznaky nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a končetin a na spodní straně ocasu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky